Szakértőnk, Szarka Dorottya dietetikus írása
A legtöbb fogyni vágyó nem csupán egy módszert próbál ki élete során, és számos olyan viselkedési mintát, szokást vesz magára, ami aztán saját diétás módszerek kialakítására serkenti. Nem is lehet senkit sem hibáztatni, mert milliónyi fogyókúrás tanács és legalább ennyi tévhit kering a médiában. A következő cikkben lehet, hogy magadra ismersz valamelyik pontban. Ez nem azt jelenti, hogy teljesen rossz úton jársz, de ahelyett, hogy újabb és újabb módszerek után kutatnál, jobb, ha egy kívülálló, de szakértő emberrel átbeszéled az életmódbeli szokásaidat – így biztosan eléred a célod.
1. A “Gyorsan. Sokat.” típus
Ki ne szeretné az évek alatt felszedett plusz kilókat pár hónap alatt leadni? Költői kérdés, hiszen mindenki tudja a választ. Ez a típus leggyorsabb fogyókúrás módszerek között megtalálja a legnépszerűbb gyilkos, szénhidrát- és zsírmentes diétát, és megvon mindent, amit addig előszeretettel és nagy mennyiségben fogyasztott. Egy, talán még két hétig is működik, majd észrevesszük, hogy kimerültek, idegesebbek vagyunk. Végül pedig a diétával is felhagyunk, mert nekünk ez “úgysem megy”… A másik véglet, aki huzamosabb ideig csinálja, de olyan hosszútávú következmények gyötrik, mint a krónikus fáradtság, alvászavar, hajhullás, menstruációs zavarok.
Tipp!
Fenntartható, valódi életmódváltásban gondolkodj! Tűzz ki reális célokat, és mindig a jelenlegi állapotodból, étrendedből kiindulva igyekezz a változásokat megkezdeni. “Sok kicsi sokra megy”, szoktam mondani, s ez most is igaz: ha eddig napi 3000 kcal-t, 250 g szénhidrátot fogyasztottál, ne csökkentsd rögtön a felére, harmadára. Kezdésnek ajánlom egy korábbi anyagomat, mely segít elindulni a változás útján: https://dia-wellness.com/szakerto/egeszseges-taplalkozas-1×1-avagy-helyes-ut-a-kiegyensulyozott-etrendhez
2. Az “Én mindent tudok” típus
Ő az, aki elméleti síkon perfekt; még a legújabb trendekkel, kutatásokkal is tisztában van, rengeteg energiát fektet az információk beszerzésére – a gyakorlati megvalósítás azonban várat magára. Nem hiteles, mert másoknak jó tanácsokat ad (sőt, sokszor kioktat), ő pedig időről időre megreked, és nem képes leadni a súlyfelesleget, azaz magán nem tudja alkalmazni a megtanultakat.
Tipp!
Az elméleti embereknek több fizikai aktivitásra, kimozdulásra van szükségük, hogy ne állandóan a diétás magazinokat, internetes oldalakat bújják! Továbbá fontos, hogy reálisan lássa saját étkezési szokásait, és számára a napi kalória-, tápanyagbevitel kiszámolása sem fog gondot okozni. Szóval étkezési napló vezetésére fel, amely egyfajta visszajelzést ad, mi is lehet a probléma: https://dia-wellness.com/szakerto/hogyan-vezess-taplalkozasi-naplot
Másfelől érdemes inkább (számukra is) hiteles szakembert felkeresniük, aki külső szemlélőként az ő étrendjüket bírálja felül.
3. A “Csaló” típus
A diéta megkezdése után egy-két héttel már beesik egy-egy csokoládé, túró rudi a bevásárlókosárba – mondván, ezek úgyse számítanak, “beleférnek”, úgyis egész héten koplalt. Aztán csodálkozik, miért nem mozdul a mérleg nyelve.
Tipp!
Az életmódváltás első 3-4 hónapja a legkegyetlenebb és legszigorúbb. Általában ennyi idő kell ahhoz, hogy a régi, helytelen szokásokat a fogyást, életmódváltást elősegítő minták vegyék át. A testsúlycsökkentő étrend nem éhezésről szól, de sajnos az nem garantált, hogy az ember nem lesz éhes, nem fog sóvárogni az édesség után. Nassolni lehet, sőt, érdemes is, ha tényleg el akarjuk kerülni a farkaséhséget. Az édes íz pótlására kiváló alternatívát jelentenek a gyümölcsök, persze mértékkel! Diétában betöltött szerepükről eben a cikkben olvashatsz: https://dia-wellness.com/szakerto/gyumolcsfogyasztas-dietaban
4. A “Diétás termékfogyasztó” típus
Ő az, aki ismeri a legújabb “mentes” kényelmi termékeket, azaz a csokoládékat, kekszeket, különféle tejdesszerteket, proteines finomságokat, és előszeretettel építi be saját étrendjébe is. Ezek mellett a termékek mellett azonban gyakran nem jön a várt eredmény, nem véletlenül. Kalóriatartalmuk általában vetekszik hagyományos társaiéval, s annak ellenére, hogy pl. hozzáadott cukrot nem tartalmaznak, nem fogyaszthatók büntetlenül.
Tipp!
Ha nem tudsz lemondani az édes ízről, különféle kekszekről, süteményekről, készítsd el őket magadnak, ügyelve a kalória-, zsír- és szénhidrát-tartalomra. Nasinak kb. 150-200 kcal-t, 10-15 g szénhidrátot és max. 10 g zsírt fogyassz.
5. A “Szabálykövető” típus
Ő az, aki számtalan mintaétrendet kipróbál, de sosem gondolkozott el a saját valódi szokásain, igényein, és nem ismeri a teste jelzéseit. Így aztán a várt “hatás” is elmarad, hiába követte a legfrissebb diétás magazin mintaétrendjét.
Tipp!
Nem mindenkinek van szüksége napi 5-szöri étkezésre. Nem húzható rá mindenkire a reggelire javasolt pl. 40 grammnyi zabpehely vagy az ebédre kiszabott 60 gramm bulgur. Sőt, az is lehet, hogy az ilyen mintaétrendek tele vannak általad nem kedvelt élelmiszerekkel. A minták jók, működhetnek, ha azt némileg a saját szájízedre, szükségleteidre szabod. Különféle kalkulátorok, applikációk is a segítségedre lehetnek, hogy kiszámold a célsúlyodnak megfelelő kalóriamennyiséget (amit azért érdemes mérlegelni, esetleg szakemberrel átbeszélni), de te magad is elővehetsz egy számológépet: https://dia-wellness.com/szakerto/mikorszamoldaszenhidratot-2
6. A “Lusta” típus
Pejoratívan hangzik, de nem feltétlenül kell így érteni! Ő az, aki kifogásokat gyártva nem kezd el rendszeresen sportolni, mozogni. A jó testkompozíció eléréséhez, az anyagcsere pörgetéséhez elengedhetetlen, hogy kiszakadva a komfortzónánkból felpezsdítsük a keringésünket!
Tipp!
Mindenkinek, még a mozgásszervi problémákkal küzdőknek is be kell iktatniuk a rendszeres mozgást az életükbe: lehet az speciális gyógytorna, pilates, úszás, gyaloglás. Nem kell egyből súlyzós edzésre, maratonfutásra gondolni. A fizikai munkát végzőknek sem lehet kifogás a plusz, más jellegű mozgás – a szervezet adaptálódik, hozzászokik a mindennapos tevékenységünkhöz. Tehát ha fizikai munkát végzel a hétköznapokban, egy idő után hozzászokik a szervezet, és nem külön mozgásprogramként gondol rá. Ennélfogva hetente legalább 3-4 alkalommal a fizikai munkát végzőknek is érdemes más jellegű mozgást végezni, kiváló pl. a túrázás, a tánc vagy a jóga.
Szakértőnk: Szarka Dorottya dietetikus