TÖBBÉ NE LEGYEN ELLENSÉG A TÉSZTA!

Szakértőnk, Szarka Dorottya dietetikus írása

A tészta szó hallatán senki nem a diétára vagy fogyókúrára gondol, sőt, a legtöbb életmódváltó messziről igyekszik kerülni a tésztaételeket. A tészta örök ellenségként titulált étel, pedig ha tudatosan, néhány trükköt betartva fogyasztod, akkor igenis belefér az egészséges táplálkozásba, de még egy diétás étrendbe is.

Egyre több kutatás vizsgálja a tészta egészséges táplálkozásban betöltött szerepét, egy friss tanulmány szerint a tésztafogyasztás hozzátartozik a kiegyensúlyozott étrendhez. De akkor sem kell megvonni magadtól, ha fogyókúrázol – csak edd okosan a tésztaételeket. A szénhidrát alapvető tápanyag, energiaforrásként szüksége van rá a szervezetnek. A szénhidrátokról, étrendben betöltött szerepéről, típusairól itt olvashatsz bővebben: https://dia-wellness.com/szakerto/kicsitmaskeppaszenhidratokrol

Tészta = hízás?

A közhiedelem a tésztát leginkább magasnak gondolt szénhidrát-tartalma miatt sorolja a kevésbé egészséges köretféleségek közé: a klasszikus búzatészta 100 grammjában átlagosan 70 gramm szénhidrát van – de ez búzafajtától, őrlési foktól eltérő lehet. Glikémiás indexe alacsony-közepes, azaz nem emeli meg gyorsan a vércukorszintet – hacsak szét nem főzöd teljesen, de erről majd később lesz szó.

Tudtad? A tészta feldolgozott élelmiszer, meglepő módon épp a feldolgozottsága miatt alacsonyabb a glikémiás indexe. Készítése során a lisztet és a vizet elegyítik, majd hagyják kiszáradni, így a lisztben található keményítő nehezebben emészthetővé válik, ezáltal lassabb lesz az abszorpciós sebessége; lassabban emésztődik, lassabban jut a véráramba, tehát kisebb mértékű vércukorszint-növekedést okoz. A magas rosttartalmú (teljes kiőrlésű) tésztafélék pedig segítenek az emésztő- és bélrendszer működésének javításában és a jóllakottság érzésének elérésében is.

Mindez nem ad okot arra, hogy tésztát tésztával egyél, de heti 3 alkalommal nyugodtan beillesztheted a menü repertoárba. Ha magasabb szénhidrát-tartalmától félsz, akkor pedig kezdd el számolni az ideális súlyodnak megfelelő szénhidrát grammokat. Így biztosan nem léped túl a napi limitet. Ebben a cikkben találsz hozzá segítséget: https://dia-wellness.com/szakerto/mikorszamoldaszenhidratot

Milyen fajtát válassz?

Ha lehet, akkor egyértelműen magasabb rosttartalmút, azaz teljes kiőrlésű és/vagy rosttal dúsított változatot (pl. csökkentett szénhidrát-tartalmú, paleo). A durum tészta is jó választás, ha valaki nem fogadja el a teljes értékű változat barna színét és jellegzetes ízét, ugyanis a durumbúza magasabb fehérjetartalma a tészta glikémiás indexét csökkenti és ugyanúgy szépen lassan emeli meg a vércukorszintet.

Érdekesség! A hagyományos tojásos tészták glikémiás indexe magasabb (a finomliszt-tartalom miatt), s könnyebben is emészthetők. De fehérjetartalmuk azonban komplett az állati eredetű fehérje (tojás) miatt.

A gluténérzékenyek számára kifejlesztett tészták leginkább gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmaznak; rizs- és kukoricalisztet. A piacon azonban egyre több olyan termék található, melyekhez rostokat, különféle magliszteket is adnak, így nő a rosttartalom és a felszívódás is elnyújtottabbá válik.

A csökkentett szénhidrát-tartalmú és paleo tészták már inkább „diétabarátabbak”, többen fogyasztják is fogyókúra idején. Könnyedén beilleszthetők az étrendbe, inkább késő ebédidőben, illetve az esti órákban. A nap első felében nem szabad túlzottan megvonni magadtól a szénhidrátot, különben este fog rád törni az éhség! Továbbá figyelj rá, ha ilyen „diétás” tésztát vásárolsz, hogy mennyi a kalóriatartalma – lehet, hogy közel azonos a normál tésztáéval, ugyanis a maglisztek, a hozzáadott zsiradék megnöveli az energiatartalmat.

Mennyi tésztát fogyassz?

Természetesen ez egyénfüggő; a napi kalória- és szénhidrát-limittől függ. Illetve függ, tartasz-e valamilyen speciális diétát, hogy pl. „160 grammos” diétát.

De kevesebbet, mint amennyit meg tudnál enni! A tésztaételek azért is gyakran „tiltólistásak” egy diéta során, mert az átlagember egy tálnyi tésztaételt képzel maga elé, ha ebédről vagy vacsoráról van szó. Ennek a töredékét érdemes elfogyasztani nemcsak diéta, hanem egészséges táplálkozás során is. Mint minden más köretféleségből (pl. barna rizs, bulgur, hajdina, köles), 1 maréknyit, kb. 1/4 lapos tányérnyit javaslok a tányérodra tenni. Tudom, így már kevésbé vonzó az a bolognai spagetti…

Mindig szárazon mérd ki a tésztát, de ha nem főzöd szét teljesen, akkor kifőtt állapotából is vissza tudsz következtetni a száraz súlyra, ugyanis készre főzve kb. a 2,5-3-szorosára duzzad.

Hogyan készítsd el, hogy ne maradj éhes?

Ez is mindig örök kérdés, hiszen az ételkészítésen nagyon sok múlik. Ahhoz, hogy ne emelje meg gyorsan a vércukorszintedet és ne legyél 1 óra múlva farkas éhes, igyekezz „al dente”-re, fogkeményre főzni a tésztát. Minél jobban szétfőzöd, annál gyorsabban szívódik fel és emeli meg a vércukorszintedet. A rostban gazdag változatok, illetve a durum tészta azért is jobb választás, mert nehezebb őket teljesen szétfőzni.

Ha teheted, mindig fogyassz mellé valami „lassítót”: állati eredetű fehérjét, friss vagy párolt zöldséget, esetleg cukormentes savanyúságot. A zsírok is lassítják a szénhidrátok felszívódását, de figyelj rá, hogy pl. egy tejszínes vagy vajas szósz, esetleg egy hagyományos carbonara szósz, beleférjen a napi kalórialimitedbe!

Összegző tippek, mire figyelj oda!

  1. Mennyiség

A tészta sem fog kevésbé hizlalni, mint a rizs vagy a bulgur (sőt, a rizsnek még magasabb is a szénhidrát-tartalma), de az elfogyasztott mennyiségre figyelj!

  1. Időzítés

Ebédre válassz hagyományos, magasabb szénhidrát-tartalmú tésztát, de ha fogyás a cél, akkor vacsorára már csökkentett szénhidrát-tartalmú és/vagy paleo tésztákat tálalj fel

      3. Lassan felszívódó legyen

Válassz teljes kiőrlésű változatot, rosttal vagy maglisztekkel kevert tésztát.

       4. Mindig egyél mellé zöldséget!

A húsos, tejszínes-vajas szószos tészták a legnépszerűbbek, de kevésbé alakbarátak. A zöldségek magas rosttartalmúak, de alacsony kalóriatartalmúak, így tökéletesen beilleszthetők a diétába. A tésztaételekkel kombinálva pedig tartalmasabbá teheted az étkezéseket, így ha a tésztamennyiség nem volna elegendő, a zöldek segítenek a jóllakottság elérésben is.

       6. A szósz legyen alacsony kalóriatartalmú

Ne mondj le a szaftosságról, csak figyelj oda! Készíts házilag, cukor nélkül paradicsommártást. A krémes, sajtos, tejszínes mártásokhoz mindig zsírszegény termékeket használj, s plusz zsírt/olajat ne adj hozzá. Használj fűszereket, sokat adnak az ízélményhez!

       7. Ne főzd szét!

Nem véletlenül ajánlják, hogy „al dente”-re főzzük ki a tésztát: a nem szétfőzött, roppanós állagú tészta megőrzi fehérjéinek eredeti szerkezetét, és megtartja alacsony glikémiás indexét is, azaz lassabban szívódik fel és tovább érezheted étkezés után a jóllakottság érzését.

Szakértőnk: Szarka Dorottya dietetikus

Dia-Wellness Spagetti

Dia-Wellness Orsó tészta

Dia-Wellness Penne tészta

Dia-Wellness Szélesmetélt

Dia-Wellness Szarvacska

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük