Milyen élelmi rostok vannak és mi a szerepük a szervezetünkben?

Milyen élelmi rostok vannak és mi a szerepük a szervezetünkben?

Szakértőnk, Dr. Papp Csaba írása.

 

Tudtad, hogy az élelmi rostok fontos szerepet játszanak az emésztőrendszerünk egészségében?

Az élelmi rostok nagyon sokfélék, és sokféle rostot is érdemes fogyasztanunk. Nézzük meg, mi a különbség közöttük, melyiknek mi a szerepe a szervezetünkben:

Oldható rostok: ezek a rostok feloldódnak vízben, és zselészerű állagot képeznek a bélrendszerben. Jó forrásai a zabpehely, az alma, a citrusfélék, a bab és a lencse. Hozzájárulhatnak a koleszterinszint csökkentéséhez és a vércukorszint stabilizálásához.

Oldhatatlan rostok: nem oldódnak fel vízben, hanem megduzzadnak segítve az emésztést. Példák az oldhatatlan rostokra: teljes kiőrlésű gabonafélék, bizonyos zöldségek (pl. spenót, brokkoli), gyümölcsök közül néhány (pl. banán héja, feldogozott formában), magvak (pl. lenmag, chia mag).

Prebiotikumok: olyan rostok, amelyek az emésztőrendszer egészségének fenntartásába és az immunrendszer támogatásában játszanak szerepet. Ezek a bifidobaktériumok és a lactobacillusok. Példák a prebiotikumokra: cikória gyökér, csicsóka, fokhagyma, hagyma, póréhagyma, banán.

Bélben fermentálódó rostok: Ezek a rostok nem csak a jó baktériumok növekedését támogatják, hanem különféle hasznos anyagokat hoznak létre, például rövid láncú zsírsavakat, amelyek fontosak lehetnek az emésztőrendszer egészségéhez. Bélben fermentálódó rostok például a béta-glükánok, a pektin és a babgumó liszt.

A rostokat könnyen be tudjuk illeszteni mindennapi étkezéseinkbe.

Például, ha reggelizel, választhatsz zabpelyhet, amely gazdag oldható rostokban, és segít abban, hogy hosszabb ideig jóllakott maradj! Ebédre fogyaszthatsz teljes kiőrlésű kenyeret vagy zöldségeket, amelyekben megtalálhatóak az oldhatatlan rostok, és támogatják az emésztést! Vagy este vacsorázáskor készíthetsz egy salátát friss zöldségekből, és hozzáadhatod a prebiotikumokat tartalmazó hagymát vagy fokhagymát!

Így könnyen biztosítani tudod az étkezéseiddel a változatos rostbevitelt, ami javíthatja az emésztőrendszered egészségét!

 

Ne felejts el elegendő folyadékot is fogyasztani, mert a rostok hatékony működéséhez vízre van szükség!

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük