Szakértőnk, Szarka Dorottya dietetikus írása
Ha testsúly-csökkentés, fogyás a cél, szinte megállítani sem lehet minket; minden akadályt legyőzve megyünk előre és töretlenül követjük az előírt diétás étrendet. A zsírpárnák elkezdenek leolvadni, azonban nem ritka, hogy a sikeres kezdés után lelassul a fogyás üteme vagy éppenséggel megáll és stagnál a testsúly. Az első reakció ilyenkor a kétségbeesés (ami természetes ilyen szituációban), azonban ezt legyőzve gondoljuk át és vegyük sorra, mi minden állhat a háttérben. Ha valamelyik pontnál magadra ismersz, nézd meg, mi a megoldás!
- Energiahiány – túl alacsony kalóriabevitel
Az emberi szervezet okos és takarékos. Evolúciós „hozadékunk”, hogy a testünk raktározásra, az éhínségek átvészelésére lett kitalálva. A leggyakoribb, amiért megáll a fogyás, hogy alapanyagcsere fenntartásához szükséges kalóriát sem visszük be a szervezetbe! Jól hangzik, hogy azonnal felezed vagy harmadolod a jelenlegi kalóriafogyasztásodat, de a szervezet (mint már írtam) okos: alkalmazkodni kezd az új mennyiséghez, lecsökkenti az alapanyagcserét, hogy takaréklángon is működhessen. Persze, eleinte rohamosan fogyni kezdesz, majd az idő múlásával a test azt a keveset is elkezdi raktározni, amit megeszel egy nap során. Erre mondják sokan: „én még a víztől és a nyers salátalevéltől is hízom”. Igen, az ősembernek ez túlélés szempontjából előnyös volt, de a mai fogyni vágyó embernek nagy hátrányt jelent.
Mi a megoldás?
Az évek alatt felszedett túlsúlyt ne 2 hónap alatt akard leadni! A kalóriák égetéséhez kalóriára van szükség! Amint a szervezet érzi, hogy folyamatosan kapja a megfelelő (még fogyást fenntartó) energiát, addig esze ágában sincs raktározni! Számold ki az alapanyagcserédet és a napi kalóriaszükségletedet, melyet ez alapján a korábbi cikk alapján megtehetsz: https://dia-wellness.com/szakerto/mikorszamoldaszenhidratot-2
Figyelj rá, hogy mindig a célsúlyoddal számolj, ne a jelenlegi testsúlyoddal! Ezután kezdj el 3-4 napig táplálkozási naplót vezetni, jegyezz le mindent, amit eszel, iszol, majd számold ki, az hány kalória. Ha jóval a napi szükségleted alatt vagy, akkor ideje változtatni és emelni a napi energiafogyasztásod! Ha viszont rendben vannak a kalóriák, olvasd el a 2. pontot, mert lehet, hogy ott a hiba.
- Nem megfelelő tápanyag-arányok
A „leggyakoribb okok” képzeletbeli dobogójának második fokán a nem megfelelő tápanyag-megoszlás áll! Lehetsz csökkentett kalóriájú étrenden, de ha egyik-másik tápanyag (szénhidrát, zsír vagy fehérje) túl sok vagy épp túl kevés, hosszútávon akadályozhatja a fogyást! Népszerűek manapság az ún. low-carb, túl alacsony szénhidrát-felvétellel járó diéták. Ezek az irányzatok általában a fehérje- és a zsírbevitelt nem korlátozzák – helytelenül! Tény, hogy ha fogyás a cél, a szénhidrátok mennyiségét érdemes csökkenteni az étrendedben. Mindezen túl ne feledd, hogy a fogyás képlete egyszerű matek: ha kevesebb kalóriát viszel be, mint amennyit elégetsz, fogyni fogsz. Így hiába figyelsz oda csak a szénhidrát-beviteledre, ha pl. a zsírfogyasztásod meghaladja az ajánlott mennyiséget, hamar túlszaladhatsz a napi kalóriakereten!
Mi a megoldás?
A fentebb cikk alapján kiszámolhatod a többi tápanyag mennyiségét is az étrendedben. Ne feledd, hogy a hosszútávon fenntartható testsúly-csökkentéshez az összenergia-beviteled 40-45 százalékát szénhidrátból kell fedezned, ez alá ne menj! Ennek tudatában számold ki az optimális zsír és a fehérje mennyiségét. Ha úgy érzed, elakadsz vagy túl bonyolult számodra, inkább kérd szakértő segítségét, aki kívülállóként jobban meg tudja ítélni, hol rontod el a diétádat és segít a szükségetek meghatározásában is.
- Nincs mozgás
Az első 1-2 hónapban nem probléma, ha csak az étrendedre koncentrálsz, de a későbbiekben épp a mozgás elmaradása vagy hiánya az, ami hátráltathat a további kilók leadásában. Tudom, a mozgás nehezebben beépíthető a mindennapokba, mint a főzés és rendszeres étkezés, azonban számos jótékony hatása van a fizikai aktivitásnak, melyekről semmiképpen nem szabad lemondanod! Amellett, hogy gyorsítja az anyagcseréd és boldogsághormont szabadít fel, javít a testkompozíción (formálja az izmokat, feszesebb lesz a bőröd), valamint a stresszkezelésben is nagy szerepet játszik.
Mi a megoldás?
Mozgás terén is mindig reális célokat tűzz ki! Nem kell rögtön maratont futnod, sőt, túlsúllyal nem is javasolt a futás, mint mozgásforma. Először is elsődleges cél a rendszeresség: minden másnap iktass be egy jóleső 15-20 perces átmozgató, gimnasztikai jellegű tornát. Ez az ízületeidet is kíméli! Válassz tehát otthon is elkezdhető, végezhető mozgást, majd később jöhetnek a csoportos órák a barátokkal, barátnőkkel; a rendszeresen beiktatott hétvégi gyalogos vagy kerékpáros túrák, aztán ki tudja, lehet, elindulsz egy futóversenyen is…
- Túl gyakori csalónapok
Megoszlanak a vélemények, mennyire kell „tisztán” enni, százszázalékosan betartani a cukor-, finomliszt-, zsíros ételektől mentes étrendet. Az viszont biztos, hogy ha 3-4 naponta beiktatsz egy kis lazítást, a szervezetednek ideje sincs felfogni, hogy éppen őrült fogyókúrába kezdtél. Ahelyett, hogy fogynál, teljes zavar keletkezik odament, és akár még egészségügyi szövődmények (pl. vércukor-problémák) is kialakulhatnak.
Mi a megoldás?
Ahány szakember, praxis, annyi ajánlás. Én a sajátomat mondom el: 3 hónapig szigorú étrendet, diétát javaslok, mely idő alatt „tisztul” a szervezet, és a kevésbé egészséges ételek iránti sóvárgás is csökkenni fog. Ha az édes íz hiányzik, nem baj, szuper 0 kalóriás édesítőszerek vannak, javaslom a Dia-Wellness Cukorhelyettesítő 1:4 terméket. Sós nasikra, ropogtatnivalókra is van megoldás; a bolti chipsek, sós magvak helyett készíts magadnak olaj nélkül, sütőben sült zöldségchipset.
- Kevés folyadék
Kevésbé ismert tény, de a folyadékfogyasztás is segíti a fogyást! Egyrészt teltségérzetet okoz, másrészt kimossa a felesleges sót, az adalék- és salakanyagokat a sejtek, szervek, szövetek közül. Továbbá segíti az emésztést és a tápanyagok felszívódását; gyorsítja a béltartalom továbbhaladását. Fontos tudnod azt is, hogy épp akkor fogja megkötni a szervezeted a vizet; lesznek táskásak a szemeid és feldagadva a lábaid, ha kevés folyadékot fogyasztasz! Emlékszel? A szervezet okos, raktározni kezd, ha nincs elég.
Mi a megoldás?
A legjobb, ha gyógyfüvekből készült főzeteket vagy tiszta vizet (lehet az csapvíz, de ásványvíz is) iszol, testsúly kilogrammonként 0,3 decilitert. Például egy 70 kg-os embernek 21 deciliter, azaz 2,1 liter folyadékot kell naponta meginnia. Tehát túlzásokba sem kell esni! Egyenletesen oszd el a nap során, ne este igyál meg egyszerre 1,5 litert. Félóránként igyál pár kortyot; állíts be telefonos értesítőt vagy ragassz ki cetliket, nehogy elfelejtsd! Gyakrabban fogod a mosdót látogatni, de 1-2 hét és hozzászokik a szervezeted az emelt folyadékbevitelhez. És hogy tudd: zsírfaló és zsírbontó csodateák nem léteznek!
+ 1. Egészségügyi problémák
Ha úgy érzed, mindent jól csinálsz, mégsem haladsz a célod felé, látogasd meg háziorvosodat vagy akár egyből egy szakorvost. A sikertelen fogyás hátterében több ok is állhat, pl. hormonális probléma (irány az endokrinológus) vagy emésztőrendszeri probléma (gasztroenterológus tud segíteni). Fontos a rendszeres egészségügyi kivizsgálás, szűrés!
Ha minden rendben van, akkor viszont érdemes egy szakértő dietetikussal konzultálni, mert a felsorolt okokon kívül még számos olyan étrendi hiba és hiányosság van, ami akadályozhat a további kilók leadásában.
Szakértőnk: Szarka Dorottya dietetikus