Szakértőnk, Szarka Dorottya dietetikus írása
Ha azt mondom, konjac liszt, talán többek számára ismerős az elnevezés. Viszont nem összekeverendő a tölgyfahordóban érlelt szesszel, vagyis a konyakkal (cognac)! A konjakliszt egy ázsiai növény, azaz az ördögnyelv gumójából előállított lisztszerű anyag, melyet zselésítőként, sűrítőként használnak fel az ételekben – a japán konyha tradicionális alapanyaga, hazánkban később, a reformkonyha elterjedésekor vált ismertebbé.
Miből készül?
A konjakliszt a Kelet-Ázsiában (Japán, Kína, Indonézia) őshonos Amorphophallus konjac évelő növény gumójából előállított vízben oldódó, színtelen, szagtalan fehér por. Ezt a lisztet lisztkeverékekhez, lekvársűrítésre és a zselatin, valamint az alga helyettesítésére alkalmazzák. Természetesen gluténmentes. Vízzel elegyítve kapjuk meg az ún. konjakgumit.
Miért használják?
A konjakot és a belőle készülő termékeket (lisztet, gumit) adalékanyagként; azon belül is emulgeálószerként, tömegnövelőként, sűrítőként, zselésítőként előszeretettel használja az élelmiszeripar, E425 számmal jelölik. Mivel kalóriatartalma nagyon alacsony, gyakran alkalmazzák diétás termékek előállításakor is. A kalóriaszegénységen túl van még egy jó tulajdonsága, ami miatt előszeretettel alkalmazza az ipar: fő összetevője a glükomannán, azaz az ördögnyelv-kivonat. Ez egy vízben oldódó, nagyon nagy vízmegkötő képességgel rendelkező élelmi rost. Tömegénél kb. 300-szor több vizet képes megkötni. Kiváló sütemények, pékáruk állagjavítására, alkalmas még krémek, pudingok, főzelékek sűrítésére. Érdekesség! A glükomannán glükóz és mannóz, azaz főleg szénhidrát egységekből áll, de ez nem azt jelenti, hogy jelentős a szénhidrát-tartalma. 100 g konjaklisztben mindössze 180- 190 kcal, 2-3 g szénhidrát, 0,5 g zsír és 0,5 g fehérje van, amihez 83-89 g emészthetetlen rost társul!
A konjak legmagasabb megengedett felhasználható mennyisége az élelmiszerekben mindössze: 10 g/kg, ugyanis olyan erős a vízmegkötőképessége, hogy minimális mennyiségre van szükség. Ha egy receptben konjaklisztet látsz, mindig kövesd a pontos leírást, és csak abban a mennyiségben használd a zselésítőt, amit a recept előír!
Miben használják még?
A diétás liszteken, pudingporokon túl (szinte) nullkalóriás “tésztát” is készítenek belőle, illetve különféle fogyiporok, fogyást ígérő kapszulák, étrend-kiegészítők alapanyagaként is szerepel. Teljesen íztelen, így nem befolyásolja az adott termék ízét.
Rengeteg „éhségcsökkentő” varázsszert találhatunk az üzletek polcain, azonban kellően bizonyított és biztonságos hatással a növényi rostok, így pl. a glükomannánt tartalmazó készítmények rendelkeznek. Mivel egy természetes eredetű összetevőről beszélünk, mely rost lévén ellenáll az emésztésnek, így számos kedvező élettani hatást magának tudhat. Mindamellett hatással van az étvágyra, így közvetetten a testsúlyra is. A glükomannán (és egyéb rostok is) segíthet csökkenteni a cukrok felszívódását, javíthatják a sejtek inzulinérzékenységét; megkötik és csökkentik a zsírok, illetve a koleszterint felszívódását. Mindezen túl, vízmegkötő képessége miatt az ördögnyelv-kivonat az ételek „minőségére” is nagy hatást gyakorol: növeli az elfogyasztott étel mennyiségét, lassabban ürül a gyomor és tovább lesz biztosított a jóllakottság-érzés.
Van-e káros hatása?
A konjak és termékei veszélytelennek számítanak. Nagy mennyiségben fogyasztva azonban kellemetlen emésztési panaszokat; hasi görcsöt, puffadást, székrekedést (de ellenkezőleg, hasmenést is) okozhat. Tipp! Ha konjaklisztet vagy annak felhasználásával készülő terméket fogyasztasz, mindig növeld a folyadékbeviteled napi 1-2 pohár vízzel, ízesítetlen teával.
Fontos! Mindezen túl mérsékli az élelmiszerek emészthetőségét, ezáltal a vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek felszívódását is. Tehát valóban fontos a biztonsággal fogyasztható, megengedett mennyiség betartása!
Rost lévén fontos az emésztés szempontjából, de túlzásokba tehát ez esetben sem szabad esni! A rostokról, jótékony hatásairól bővebben itt olvashatsz: https://dia- wellness.com/szakerto/egy-elfeledett-szenhidrat-a-rost
Arról, hogy a rostok miért vannak összefüggésben a kellemetlen hasi panaszokkal, ebben a cikkben írtam: https://dia-wellness.com/szakerto/megnovelt-rostbevitel-es-hasi-összefuggesei
Szakértőnk: Szarka Dorottya dietetikus