Stresszhormonok 3. rész-Hogyan reagál a test stresszhelyzetekben?

Stresszhormonok 3. rész-Hogyan reagál a test stresszhelyzetekben?

Fiziológiai válaszok

Hogyan reagál a test stresszhelyzetekben?

 

Dr. Papp Csaba szakértőnk írása

 

A test stresszreakciójának folyamata:

Az észlelés

Az agy veszélyt érzékel: Amikor az agy (főként az amigdala) veszélyt vagy stresszt észlel, jelet küld a hipotalamusznak, az agy egyik központi szabályozó központjának.

Hormonális aktiváció

Adrenalin és noradrenalin kiválasztása: A hipotalamusz aktiválja a szimpatikus idegrendszert, amely serkenti a mellékvesék medulláját (a mellékvese belső része) adrenalin és noradrenalin kibocsátására.

Kortizol felszabadulása: A hipotalamusz az agyalapi mirigyen keresztül stimulálja a mellékvesék kérgét, hogy kortizolt termeljen. Ez a hormon hosszabb távon segít a szervezetnek a stresszel való megküzdésben.

 

Élettani változások:

Szív- és érrendszer

Szívritmus és vérnyomás növekedése: az adrenalin és a noradrenalin hatására a szív gyorsabban kezd verni, és a vérnyomás megemelkedik, hogy több vért juttasson az izmokba és a létfontosságú szervekbe.

Vérerek szűkülése: A vérerek bizonyos területeken, például a bőrben, összeszűkülnek, míg más helyeken, mint például az izmokban, kitágulnak, hogy optimalizálják az oxigén és tápanyagellátást.

 

Fiziológia tünet

Légzőrendszer:

Gyorsabb Légzés: A légzés felgyorsul, hogy több oxigén kerüljön a véráramba, ami támogatja a megnövekedett izomtevékenységet.

Anyagcsere

Glükóz felszabadulás: A kortizol és az adrenalin növeli a vércukorszintet azáltal, hogy több glükózt szabadít fel a májból, ami az izmok számára azonnali energiát biztosít.

Izomfeszülés

Izomaktiváció: Az izmok megfeszülnek, készen állva a cselekvésre, hogy gyorsan reagálhassanak a veszélyre.

Érzékszervek élesedése

Élesebb érzékelés: Az adrenalin és a noradrenalin élesítik az érzékszerveket, különösen a látást és a hallást, hogy jobban érzékeljék a környező veszélyeket.

Emésztés lassulása

Energiamegtakarítás: Az emésztőrendszer működése lelassul, mivel a test energiát takarít meg és a létfontosságú szervekre és izmokra összpontosítja azt.

Immunrendszer

Gyulladáscsökkentés: Rövid távon a kortizol csökkenti a gyulladást, de hosszú távon az immunrendszer működését is elnyomhatja.

Mentális és érzelmi hatások:

Fokozott éberség: Az agy készen áll a gyors döntéshozatalra, ami javítja a reakcióidőt és a túlélési esélyeket.

Emocionális feszültség: Az adrenalin és kortizol növeli a szorongást, feszültséget, ami rövidtávon segíthet, de hosszútávon kimerítő lehet.

Stresszreakció utáni fázis:

Paraszimpatikus idegrendszer aktiválódása: Miután a veszély elmúlt, a paraszimpatikus idegrendszer elkezd dolgozni a test megnyugtatásán, lelassítja a szívverést, csökkenti a vérnyomást és helyreállítja a normális emésztést és egyéb funkciókat.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük