Étrendezőnk Huszár Zsuzsa írása.
A Chia mag 2.
Folytassuk a chia mag jótékony hatásait!
5, Lassítja az öregedést
Az omega-3 zsírsav nem csak a belső értékeinknek, de külső szépségünknek is jót tesz!
A chia mag segít megőrizni a haj, a bőr és a körmök egészségét és szépségét. A benne lévő antioxidánsok semlegesítik a korai öregedést okozó szabad gyököket. A chia-mag antioxidáns tartalma védi meg a magban az érzékeny zsírokat az avasodástól. A chia mag olajaival számos bőrprobléma kezelhető, mint például a ráncok megjelenése és az öregedési foltok. Emellett hidratálja a bőrt és segíti a sebgyógyulást, főleg az ekcéma tüneteinél.
6, Magas a fehérje tartalma
Nagy hatékonyságú energiaforrás. A chia mag kiváló tápanyag forrás, mely magas fehérjetartalmának köszönhetően hosszú órákra elegendő energiát biztosít, és csökkenti az éhségérzetet – ráadásul alacsony kalória mellett. A chia mag fehérje tartalma 14 %, ami a legtöbb növénynél jóval magasabb. Ezenfelül 18 fajta aminosavat tartalmaz, ami segíti a fehérjék felhasználását.
Teljes értékű fehérjéről akkor beszélhetünk, ha mind a 22 aminosavat tartalmazza. A chia a mag, a benne található 18 aminosav összetételével tehát nagyon közel jár.
Arról nem beszélve, hogy ebben a 18-ban mind a 9 esszenciális aminosav megtalálható: izoleucin, leucin, valin, lizin, metionin, fenilalanin, hisztidin, triptofán, treonin.
2 evőkanállal fogyasztva például máris bevittünk kb. 3-4 gramm magas minőségű aminosavat. (Egy átlagos felnőtt napi bevitelének ötöde.) Ezt a személyes szükségletekre kalkulálva már egész szép összeg lehet a nap végére.
7, Vitaminkomplex
Szót ejtettünk már a chia magas rost-, fehérje, antioxidáns-, omega-3 tartalomról, de ez még nem minden. A chia magban van még kalcium- 130 mg , magnézium- 70 mg, vas-7 mg, Megtalálható benne még a cink, foszfor, kálium, A és B vitamin is.
Lehet veszélyes a chia mag?
Az emésztőrendszerünk érzékeny egyensúlyát könnyen felboríthatja ha hirtelen sokat viszünk be egy addig mérsékelten fogyasztott tápanyagból. Ezért a chia mag fogyasztását is – mint minden mást- fel kell építeni. Napi 15 grammnál pedig soha ne fogyasszunk belőle.
A kis magok jelenthetnek még egy veszélyt: egyben fogyasztva könnyen beleragadhatnak, beleékelődhetnek a bél nyálkahártyájába. Ezért -hasonlóan a lenmaghoz- csak áztatott vagy tört formában javasolt a fogyasztása. Ilyen formában ez a veszély már egyáltalán nem áll fenn. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság állásfoglalásaiban megemlíti, hogy nem zárható ki az chia mag esetleges allergizáló hatása. Ez azt jelenti hogy maga a chia nem allergén anyag, a fogyasztásakor azonban keresztallergiás reakció léphet fel a szezámmagra, illetve a mustárra érzékenyeknél.
A chia mag mindennapi felhasználása
Most, hogy ennyi jó hatását megismertük, nézzük hogyan építsük be a mindennapi életünkbe.
Keverhetjük joghurtba, pudingba, müzlikhez, használhatjuk levesbetétnek, rászórhatjuk salátákra, keverhetjük -ba. Sütéshez és panírozáshoz is használhatunk chia magot, méghozzá a tojás, vagy akár a liszt helyett.
Chia tojáspótló: egy evőkanálnyi frissen őrölt chia mag port adjunk három evőkanál vízhez. Hagyjuk állni, amint eléri a zselés állagot, ami fél perc kérdése, máris kész a természetes tojáshelyettesítőnk.
A chia őrlemény semleges ízű, így panírozására is alkalmas. Ilyenkor a hagyományos módon járjunk el, azonban a lisztet a chia maggal helyettesítsük. Ha pedig keleti módon készítünk bundát, azaz csicseri lisztet vízzel keverünk, ehhez a masszához adhatjuk a chia magot. A chia mag ezen kívül használható habaráshoz, levesek és főzelékek besűrítéséhez is.