Anyagcsere gyorsítás

Étrendezőnk, Huszár Zsuzsa írása.

 

Anyagcsere gyorsítás

Sokat halljuk azt hogy fel kell pörgetni az anyagcserét, vagy hogy valakinek azért nem sikerül a fogyás, életmódváltás, mert lassú az anyagcseréje. Ez azonban nagyon általános kijelentés így, nézzünk egy kicsit mögé.

Az anyagcsere,  vagy metabolizmus egy orvosi és biokémiai fogalom, mely az élő szervezetekben végbemenő anyag-, energia- és információáramlást jelenti.

Építő, anabolikus: az egyszerű anyagból összetett lesz. Energiára van szükség hogy a környezetből felvett anyagok a sejtekbe épüljenek. A lebontó, azaz katabolikus anyagcsere: az összetett anyagok lebomlanak egyszerű anyagokra, energia termelődik. A folyamatokat különféle enzimek végzik. (Csak egy kis érdekesség: ezekhez a folyamatokhoz több ezer enzim szabályszerű termelődésére és összehangolt munkájára van szükség)

Azaz mindent, amit megeszünk, testünknek fel kell dolgozni, meg kell emészteni, és el kell különítenie a felhasználhatót a felhasználhatatlantól. A hasznos anyagoknak el kell jutniuk testünk minden egyes sejtjébe, míg a szükségtelen anyagoknak a lehető leggyorsabban el kell távozniuk. Az anyagcserének köszönhetően el vagyunk látva energiával (hő), ebből kifolyólag fel tudnak épülni a testünket alkotó anyagok (növekedés, gyarapodás, regenerálódás), illetve képesek vagyunk a testfunkciók elvégzėsére, megtartására.

Ha azonban túl sok építőanyagot juttatunk szervezetünkbe, amelyet nem tud azonnal elfogyasztani ės átalakítani, zsír formájában fogja azt tárolni. Ha túl keveset, akkor azt testünk éhezėsnek érzékeli, és az anyagcserét lelassítva tárolni, raktározni kezd. Ha ezeket a negatív hatású folyamatokat gyakran ismételjük, például sikertelen fogyókúrák formájában, metabolikus szindróma is kialakulhat, mely az anyagcsere komoly zavara. Más esetben a hormontermelésben alakulnak ki zavarok, melyek utána csak komolyabb odafigyeléssel hozhatók rendbe.

Meg kell tehát találnunk azt az állapotot, ahol ideálisan, egyensúlyban működik az anyagcsere. Amíg viszont úgy találjuk hogy serkentésre szorul, az alábbi trükköket vethetjük be:

Ne a 3 főétkezéskor együnk sokat, mely nagyon leterheli a hasnyálmirigyet valamint az emésztőrendszert, hanem osszuk fel 1 nagyobb és 2 kisebb étkezésre. A folyamatos táplálékbevitel nem előnyös, mert megzavarja az emésztés folyamatát, a gyomorsav és epe termelődését.

Az az ideális, ha ezeknek az időpontját minden nap ugyanakkorra tudjuk időzíteni– ha nem is percre pontosan, de félórás igazításokra törekedjünk.

Fogyasszunk sok folyadékot. A máj és a vese akkor tudja jól ellátni méregtelenítő munkáját, ha nem küzd folyadékhiánnyal. Ez a bevitel mindenképpen víz legyen, ne üdítő, kávé.

Iktassunk be sok ballasztanyagot, azaz növényi rostot. Ezek az anyagok vizet kötnek meg a szervezetünkben, serkentik a bélműködést, lerövidítve a táplálék áthaladását, így gyorsítva az anyagcserét.

Ne felejtsük el a C-vitamint: e nélkül a szervezetünk  nem képes előállítani a noradrenalin nevű hormont, aminek ki kellene vonnia a zsírokat a sejtekből. Az ehhez ajánlott napi  C-vitamin-mennyiség 500 milligramm és három gramm között van. Ez a  karcsúsító vitamin megtalálható a citrusfélékben, a paprikában, a málnában, a savanyú káposztában, a borsóban, a spárgában, de vitaminkészítmény formájában is magadhoz veheted.

 

Citromos csicseriborsó krémleves zöldségropogóssal

Hozzávalók a leveshez:

1 üveg csicseriborsó

1,5 fej vöröshagyma

1 gerezd fokhagyma

1 citrom leve

1 csokor petrezselyem

Himalája só, bors

1 kiskanál őrölt római kömény

1 kiskanál pirospaprika

2 evőkanál olívaolaj vagy kókuszzsír

Elkészítés:

A zsiradékon megpirítjuk a felkockázott hagymát és fokhagymát, majd hozzáadjuk a csicseriborsót is. Felöntjük egy liter vízzel, és hozzáadjuk a fűszereket.

Felforraljuk, körülbelül tíz percig főzzük, majd leturmixoljuk.

Tálaláskor rácsavarjuk a citromot és megszórjuk petrezselyemmel.

Hozzávalók a zöldségropogóshoz:

½ csésze lilakáposzta reszelve

½ csésze sárgarépa lereszelve

1 csésze cirokliszt

3 evőkanál kókuszolaj

1 kiskanál himalája só

1 kiskanál füstölt paprika

csipetnyi bors

egy marék szezámmag

Elkészítés:

Összekeverjük az összetevőket, és annyi vizet adunk hozzá apránként, hogy nem ragadós fasírtokat tudjunk formázni belőle. Forró palacsintasütőben olaj nélkül süssük ki.

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük