TEJ HELYETTESÍTÉSE AZ ÉTRENDBEN

Szakértőnk, Szarka Dorottya dietetikus írása

Megoszlik még a szakemberek véleménye is a tejjel és fogyasztásával kapcsolatban; előnyös vagy éppen hátrányos-e. Tejfehérje-allergiában bizonyosan káros. Léteznek egyéb állapotok, betegségek is, mikor bizonyos tejalkotók (laktóz) kerülendők, illetve mikor a tej, tejtermékek fogyasztását átmenetileg szüneteltetni kell. A cikkben megismerheted ezeket a betegségeket; szó lesz arról, mire érdemes odafigyelni tejmentes étrend esetén, illetve legnépszerűbb tejhelyettesítőkről is.

Mikor lehet szükség tejmentes étrendre?

A hétköznapi életben több állapot esetén is használandó fogalom a „tejérzékenység”. Ez félrevezető lehet! A valódi tejre való érzékenység (helyesen: tejallergia vagy tejfehérje-allergia) egy olyan betegség, amikor tejet vagy tejszármazékot tartalmazó élelmiszer, étel fogyasztása után az immunrendszer működésbe lép, és ellenanyagot kezd el termelni a tejben, tejtermékekben található fehérjék ellen. Leggyakrabban gyermekkorban, az anyatejes táplálás során alakul ki, mikor a kicsi immunrendszere először találkozik számára idegen fehérjékkel (az anyatejen keresztül). Jó hír, hogy a gyerekkorban kialakuló tejallergiát a gyermekek 60-80%-a kinövi 5-6 éves korára.

Az allergia kialakulásában jelentős szerepe van a genetikának, de kifejezett megelőzésre – a tudomány mai álláspontja szerint – nincs lehetőség. A legfontosabb (ha van rá mód) a hosszan tartó kizárólagos anyatejes táplálás és a tej, mint allergén, időben történő bevezetése a hozzátáplálásban.

Az allergia nem keverendő össze a tejcukor- vagy laktózérzékenységgel! A magyar lakosság kb. 20-30 százalékát érinti laktózintolerancia, de az életkor előrehaladtával fokozatosan nő ez a szám (ugyanis az öregedéssel csökken a laktózbontó enzim aktivitása). A betegség hátterében a tejcukor bontó enzim (laktáz) hiányos vagy elégtelen működése áll. Emiatt a tejcukor (laktóz) emésztése elégtelen vagy elmarad, így az változatlan formában kerül a vékonybélbe, ahol erjedésnek indul. Az erjedés során zsírsavak, gázok keletkeznek, amik puffadást, görcsöket okoznak és az emésztetlen laktózzal együtt növelik az ún. ozmotikus nyomást a vastagbélben, ami miatt a széklet hígul és hasmenés alakul ki.

Az allergián és az enzimműködés zavarán túl köztudatban van még az úgynevezett (átmeneti) tejintolerancia fogalma, mikor szintén nem aktivizálódik az immunrendszer, de a tünetek, panaszok megjelenése a tejhez köthetők. Ún. IgG specifikus ételintolerania teszttel vizsgálható.

 

Érdekesség! Tej-, tejtermék-mentes étrendet erkölcsi, filozófiai, vallási és életmódbeli okokból is folytathat valaki, például vegetáriánus vagy vegán életforma esetén. Bár a tej állati eredetű, teljes értékű fehérjét tartalmaz, de ha az illető fogyaszt tojást, húst, halat, és mellette változatos, vitaminban, ásványi anyagban gazdag az étrendje, akkor nem jelent problémát a tej elhagyása. Szigorú vegán táplálkozás esetén is megvalósítható a teljes értékű táplálkozás, de hozzáértő dietetikus szakember segítségét és szakvéleményét mindenképpen érdemes kikérni, ha valaki növényi alapú táplálkozáson gondolkozik!

 

Mi a megoldás allergia, enzimhiány és intolerancia esetén?

Nagyon lényeges tisztázni az étrendbeli különbségeket!

Tejintolerancia esetén legtöbbször nem szükséges élethosszig tartó tejmentes diétát tartani. A panaszok súlyosságától függően 1-3 hónapig szigorú tejmentes, tejszármazék-mentes étrend javasolt, utána szépen lassan, a szervezet reakciót megfigyelve visszavezethetők először a savanyított tejtermékek, a túró, a sajtok, majd a tej.

Diagnosztizált laktózintoleranciában meg kell állapítani az egyéni tolerancia mértékét, vagyis hogy mennyi tejet, tejterméket tud az illető probléma nélkül elfogyasztani. Fontos tudnod, hogy tejcukor-érzékenység esetén nem szükséges a tejet, tejtermékeket végleg kihagynod az étrendedből. Válassz laktózmentes termékeket! Léteznek továbbá ún. enzimpótló, laktáz enzimet tartalmazó készítmények is, melyeket közvetlenül étkezés előtt alkalmazva elkerülhetők a tejcukor okozta panaszok – persze csak végszükség esetén javasolt alkalmazni, mikor nem tudod elkerülni a hagyományos tejes ételek fogyasztását.

Ha tejallergiája van valakinek, abban az esetben teljes tej és tejszármazék megszorításra van szükség, akár élethosszig tartóan.

 

Mire figyelj, ha tejmentes étrendre szorulsz?

Csecsemő- és kisgyermekkorban a legfontosabb, hogy az életkori sajátosságoknak, igényeknek megfelelő, változatos étrenddel segítsük az optimális fejlődést! A tejmentes étrend mindig egyénre szabott, az egészséges táplálkozás alapelveinek és az egyéni céloknak megfelelő.

A tej(fehérje) 2014. december 13-ától a 14 jelölésköteles allergén között szerepel. Nemcsak az előre csomagolt élelmiszereken, hanem a nem előre csomagolt, a forgalmazás helyén csomagolt termékeken és a közétkeztetésben, vendéglátásban (étlapon) is fel kell tüntetni, mint allergén! Piktogrammal vagy számmal (7-es) jelölik a tejet, tejszármazékokat (beleértve a laktózt is).

Más betűtípussal, stílussal (pl. aláhúzás, dőlt betű, megvastagítás) vagy háttérszínnel kell kiemelni a többi összetevő közül.

Nagyon figyelj, mert az élelmiszeriparban alap- és adalékanyagként sokszor használnak tejet, tejszármazékokat. Vásárlás előtt mindig körültekintően olvasd el az élelmiszerek címkéjét, összetevőit! Tejallergiában a „nyomokban tartalmazhat” ételek sem fogyaszthatók! Egyéb emlős állat teje (juhtej, kecsketej, kancatej, bivalytej stb.) sem fogyasztható!

Figyelem! Mivel nincs külön-külön jelölés a laktózra és a tejfehérjére, mindig alaposan nézd meg a címkét, a felszolgálótól/eladótól pedig kérdezz rá, hogy az adott termék csak laktózmentes vagy egyúttal tejmentes is.

A tanúsított tejmentes termékeken túl olyan élelmiszert, étel fogyasztható, melyek összetevői között nem szerepel: tejcukor (laktóz), tej, tejpor, tejszín, tejföl, krémföl, vaj, joghurt, kefir, túró, sajt, túró

író, tejsavó, tejsavópor, tejsavófehérje, citopánpor, tejes margarin, tejsavó alapú édesítőszer (laktit – E966), kazein, kazeinát, laktalbumin, laktoferrin, laktoszérum, laktobiumot, laktoglobulin, tej- és zsírsavak glicerin és propilén-glikol-észterei (E478), zsírsavak mono- és digliceridjeinek tejsav-észterei (E472).

 

Népszerű tejhelyettesítők

Az élelmiszeripar több lehetőséget is kínál:

  • dobozos, folyékony formát,
  • porított formát.

Míg előbbit csak hozzá kell adni a készülő ételhez, italhoz, utóbbit hígítani kell vízzel. Bár a folyékony tejhelyettesítők mindig kéznél vannak, gyorsabban romlanak és nehéz pl. utazás alkalmával magunkkal vinnünk. A tejhelyettesítő porok praktikusak azok számára, akik rendszeresen fogyasztanak tejpótlót, szeretik a gyors megoldásokat és jó, ha bármikor el tudják készíteni a tejhelyettesítőt, pl. nyaralás alatt.

Növényi tejpótlót leggyakrabban:

  • kókuszhúsból (kókuszvízből vízelvonással kókuszport készítenek),
  • szójából,
  • zabból, kukoricából, rizsből, hajdinából és egyéb gabonákból,
  • kókuszzsírból, pálmazsírból készítenek.

A porokhoz általában édesítő anyagot is adnak, így a diétázók figyeljenek rá, hogy ne tartalmazzon hozzáadott cukrot! Továbbá csomósodásgátló is megtalálható a legtöbb termékben. Hátrányuk, hogy hozzáadott vitaminokat, ásványi anyagokat nem tartalmaznak.

Bizonyos dobozos, folyékony tejhelyettesítőket viszont dúsítanak kalciummal (illetve mellette egyéb, a tejben megtalálható vitaminokkal, ásványi anyagokkal). Növényi tejpótlókat olajos magvakból (mandula, kesudió, chia mag), gabonákból (zab, rizs, búza), illetve gyümölcsökből (kókusz) és hüvelyesekből (szójabab) is készíthetnek. Eltérő tápértékkel rendelkeznek, sőt, ízesített változatokat is találsz a polcon.

A gabonák magvaiból, mint például tönkölybúzából, zabból, rizsből készült „tejek” mindig édesebb ízűek. A gabonák vízben történő áztatásával, majd turmixolásával és szűrésével állítják elő a tejpótlót. Szénhidrát-tartalmuk magasabb, mint a magtejeké vagy a tehéntejé, amelynek egy része jótékony vízben oldódó rost. Jó B-, E-vitamin-források, kivételt képez ez alól a B12-vitamin! Kalciumban jóval szegényebbek, mint a magtejek, ezért utólag mindig dúsítják őket. Szigorú fogyókúra, illetve cukorbeteg, IR diéta esetén mindig figyelj a fogyasztásukra, ugyanis gyorsan felszívódó szénhidrátok! Éhgyomorra, önmagukban fogyasztva maximum edzés előtt vagy közvetlenül utána javasoltak.

A magtejek vitamin-, ásványianyag-tartalma (beleértve a D-vitamint és kalciumot) magasabb, de szénhidrát-tartalmuk elenyésző. Hasonlóan készülnek, mint a gabonatejek. Zsírosabbak, de ez a zsír a sok telítetlen zsírsav miatt kedvező a szívre és érrendszerre nézve. Gyakran váltanak ki érzékenységi, allergiás reakciót, így az olajos magvakra érzékenyek kerüljék.  Olvasd el, mi van a címkén! Ne vedd le a polcról, ha karragén (E407) van az összetevők között.

A kókusztej(szín) először Ásziában, Dél-Amerikában volt közkedvelt, autentikus alapanyag, majd később elterjedt a világ egész területén. Megkülönböztetünk „híg” és sűrű, tejszín állagú kókusztejet, ezáltal mind kalória-, mind zsírtartalmuk változó lehet. Kókusztejporból viszont Te döntöd el, milyen sűrűségű tejhelyettesítőt készítesz. Szénhidrát- és fehérje-tartalommal nem kell számolni, hacsak nem cukrozott vagy ízesített a termék. Nem tekinthető teljes értékű tejhelyettesítőnek; fehérjét nem, kalciumot alig tartalmaz. A benne található telített zsírsavak könnyen emészthetők, így emésztési problémákkal, epe-, máj-, hasnyálmirigy-betegségekben küzdőknek javasolt a fogyasztása. Előnye, hogy a magtejekre, a szójatejre allergiások is fogyaszthatják.

Hüvelyesek közül a szóját használják fel leggyakrabban tejpótlók készítésére. Sokan ódzkodnak tőle, pedig a szójatej kiváló tápanyagforrás, koleszterinszint-csökkentő zsírsavakat és viszonylag sok fehérjét (2-4 g/100 ml) tartalmaz. Izoflavonokban gazdag, melyekről állatkísérletek bizonyították, hogy szerepük lehet a daganat-megelőzésben. A magtejekhez hasonlóan a szójatej is kiemelkedően magas kalcium-tartalmú, általában nem dúsítják ezzel az ásványi anyaggal. Ha puffadásra hajlamos vagy, bánj óvatosan a szójatejjel. Mindig GMO-mentes terméket válassz!

Szakértőnk: Szarka Dorottya dietetikus

Dia-Wellness Lisztkeverék 50% liszt

Dia-Wellness Tortakrém Express Csoki ízű

Paleo keksz mix

 

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük